Statut Stowarzyszenia
- W celu skupienia sił dążących do zachowania patriotycznej postawy społeczeństwa w odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej;
- Wobec dowiadczeń nabytych w latach okupacji i totalitarnych rządów komunistycznych;
- Pomni dziedzictwa Narodu Polskiego i dokonań Polaków zamieszkałych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej;
- Przekonani o bezwzględnej potrzebie ukazywania prawdy historycznej o tych Ziemiach, będących przez stulecia przedmurzem chrzecijaństwa i terenem dziejowej misji Polski;
- Świadomi wyzwania nowej epoki odpowiedzialnoci historycznej przed przyszłymi pokoleniami za losy polskoci na Ziemiach Kresowych – Rodziny osadników, obecnie zamieszkałe na obszarze terytorium Rzeczypospolitej postanowiły powołać do życia Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresowych Ziem Wschodnich.
Postanowienia ogólne
§ 1
- Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, zwane w dalszej części niniejszego Statutu w skrócie „Stowarzyszeniem”, jest niezależnym zrzeszeniem obywateli polskich spośród rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych, zamieszkałych na ziemiach Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polski i utraconych w wyniku II Wojny Światowej w 1939 r.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów Prawa o Stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz.U.Nr 20 poz.104 wraz z późniejszymi zmianami) i niniejszego Statutu.
- Stowarzyszenie jest zarejestrowane i z tego tytułu posiada osobowość prawną, a jego samodzielność podlega ochronie sądowej.
- Stowarzyszenie może być członkiem innych Stowarzyszeń działających na terenie Rzeczypospolitej Polski o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym – zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polski.
- Stowarzyszenie może przyjmować na członków indywidualnych – członków innych Stowarzyszeń polskich – jeżeli to nie narusza wewnętrznego prawa polskiego i zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczypospolita Polska jest stroną.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa. Obszar działalności Stowarzyszenia obejmuje teren Rzeczypospolitej Polski.
- Stowarzyszenie używa pieczęci, druków, godła i oznak organizacyjnych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami i przepisami odnośnego prawa.
- Stowarzyszenie – w oparciu o obowiązujące przepisy – może prowadzić pozastatutową działalnoć gospodarczą, z której dochód – jako uboczne źródło dochodów – przeznaczony będzie na realizację zadań statutowych Stowarzyszenia.
Cel i środki działania Stowarzyszenia
§ 2
Celem Stowarzyszenia jest:
- Kultywowanie tradycji historycznych i patriotycznych wywodzących się z Kresów Wschodnich.
- Nawiązywanie kontaktów z Polakami żyjącymi na Kresach, udzielanie im pomocy moralnej i materialnej, wymiana kulturalna z ich organizacjami.
- Upamiętnianie i dokumentowanie losów ludności polskiej na Kresach – szczególnie osadników wojskowych i cywilnych.
- Udzielanie pomocy swoim członkom w Kraju i za granicą.
- Zdobywanie środków na działalnoć organizacyjną.
- Rozwijanie współpracy z instytucjami i stowarzyszeniami związanymi z dziejami, tradycją i kulturą polską w Kraju i za granicą.
§ 3
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Świadczenie pomocy prawnej i fizycznej swoim członkom.
- Pogłębianie wiadomoci o wkładzie Polaków do historii, kultury i rozwoju gospodarczego Kresów Wschodnich a w szczególności osadnictwa lat 1920 – 1939.
- Organizowanie tematycznych odczytów, wycieczek turystyczno-krajoznawczych, spotkań z Polakami obecnie zamieszkałymi na Kresach itp. przedsięwzięcia dokumentujące polskość tych Ziem.
- Rozwijanie życia towarzyskiego wśród członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Zasilanie bibliotek polskich i szkół na obczyźnie w tematyczne polskie wydawnictwa.
- Udzielanie pomocy w zakresie konserwacji i rekonstrukcji zabytków polskości, kaplic, kościołów, cmentarzy i pomników na ziemiach kresowych.
- Wydawanie i wspieranie (sponsorowanie) wydawnictw i opracowań historyczno-dokumentacyjnych odnoszących się do Kresów, szczególnie do osadnictwa.
- Popieranie prac naukowo-badawczych i szkoleniowych na temat Kresów Wschodnich, inicjowanych w Kraju i na obczyźnie.
- Przygotowanie do pracy Statutowo-organizacyjnej młodego pokolenia byłego Związku Osadników – jako zmiany pokoleniowej obecnej generacji osadniczej.
- Inne działania, jakie Zarząd Stowarzyszenia lub Walne Zjazdy uznają za właściwe dla rozwoju i potrzeb Stowarzyszenia – w każdym przypadku zgodnie z obowiązującym Prawem.
§ 4
- Cele Stowarzyszenia okrelone § 2 i 3 niniejszego Statutu będą realizowane przez zespoły członkowskie, powoływane przez Zarząd lub Walne Zgromadzenie, jako tematyczne komisje, zespoły, sekcje, podkomisje itp., obejmujące problematykę:
- Administracyjno-organizacyjną
- Prawną
- Prasowo-informacyjną
- Historyczno-archiwalną
- Ds. Młodzieży
- Szczegółowy zakres i tematykę pracy poszczególnych Komisji ustalą Regulaminy organizacyjne, opracowane przez Zarząd Stowarzyszenia i członków przedmiotowych Komisji.
Władze Stowarzyszenia
§ 5
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie
- Zarząd
- Komisja Rewizyjna
- Sąd Koleżeński
§ 6
- Kadencja władz trwa 4 lata. Wybór następuje w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależnoci od decyzji Walnego Zebrania.
- Funkcje na tym samym stanowisku można pełnić tylko przez okres dwóch kadencji. Uzupełnienia składu władz dokonuje się na najbliższym Walnym Zebraniu, lub w trybie okrelonym w § 13 statutu.
- Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością co najmniej połowy członków Zarządu o ile postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
- Członkowie władz pełnią swoje funkcje honorowo.
- Walne zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze zwoływane jest raz na cztery lata.
- Walne zebranie sprawozdawcze zwoływane jest przez Zarząd raz w roku.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd Stowarzyszenia:
- Z własnej inicjatywy
- Na wniosek Komisji Rewizyjnej
- Na wniosek 10 zwyczajnych członków Stowarzyszenia
- Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia nie później niż jeden miesiąc od złożenia wniosku lub podjęcia uchwały i obraduje nad sprawami dla których zostało zwołane.
§ 7
- Walne Zebranie Stowarzyszenia jest najwyższą władzą Stowarzyszenia i ostateczną instancją w podejmowaniu decyzji dotyczących działalności statutowej.
- Do wyłącznej kompetencji Walnego Zebrania Stowarzyszenia należy:
- Uchwalanie kierunków i programu praktycznej działalności organizacyjnej i finansowej Stowarzyszenia – stosownie do zadań określonych Statutem.
- Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz udzielanie absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia.
- Wybór Prezesa, członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
- Podejmowanie uchwał o zmianie Statutu, rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz w sprawach majątkowych.
- Ustalanie wysokoci składek członkowskich i wpisowego.
- Uchwalanie budżetu.
- Rozpatrywanie i rozstrzyganie innych spraw wniesionych pod obrady Walnego Zebrania i nie zastrzeżonych do kompetencji innych Władz Stowarzyszenia.
- Uchwalanie regulaminu obrad i formy głosowania.
- Rozpatrywanie odwołań członków od uchwał Zarządu.
- Podejmowanie innych decyzji, które wymagają zgody Walnego Zebrania.
- O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad Walnego Zebrania, Zarząd zawiadamia członków pisemnie co najmniej na 15 dni przed terminem.
- Uchwały Walnego Zebrania w pierwszym terminie zapadają zwykłą większością głosów przy obecnoci co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania. Przy braku quorum, po upływie jednej godziny od wyznaczonego pierwszego terminu – uchwały podjęte w drugim terminie zapadają większością głosów bez względu na liczbę obecnych na Zebraniu.
- W Walnym Zebraniu mogą brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone wyłącznie przez Zarząd Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia
§ 8
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z 7…9 członków w tym:
- Prezesa
- Dwóch zastępców prezesa
- Sekretarza
- Skarbnika
- Członków (2…4)
- Prezes jest wybierany bezporednio przez Walne Zebranie, pozostałe funkcje w Zarządzie są ustalane na pierwszym posiedzeniu Zarządu.
- Zarząd spośród siebie wybiera członków odpowiedzialnych za prowadzenie spraw dotyczących poszczególnych tematycznych działów pracy Stowarzyszenia okrelonych w §4 statutu.
- Zebrania Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
- Do ważności uchwał Zarządu konieczna jest obecnoć co najmniej połowy członków Zarządu – w tym Prezesa lub jednego z jego zastępców, Skarbnika i Sekretarza. §6 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
- W okresie pomiędzy posiedzeniami Zarządu jego uprawnienia przysługują Prezesowi lub w razie jego nieobecności Z-cy Prezesa ds. organizacyjnych.
§ 9
Do kompetencji Zarządu należy bieżące kierowanie działalnością Stowarzyszenia w okresach pomiędzy Walnymi Zebraniami, a w szczególności:
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- Wykonywanie Uchwał rocznych i okresowych planów pracy oraz preliminarza budżetowego.
- Powoływanie komisji, zespołów, grup, sekcji oraz ich rozwiązywanie.
- Przyjmowanie i skreślanie członków.
- Wnioskowanie do walnego Zebrania o nadanie członkostwa honorowego Stowarzyszenia.
- Zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami i uchwałami Walnego Zebrania.
- Składanie sprawozdań z działalnoci Stowarzyszenia.
- Rozstrzyganie sporów i podejmowanie uchwał w obrębie Stowarzyszenia w sprawach bieżącej działalności statutowej.
- Zwoływanie posiedzeń Zarządu oraz Walnych Zebrań.
- Zapraszanie gości na Walne Zebranie.
- Ustalanie trybu i regulaminu swych prac oraz dla stałych komisji problemowych – przy ich udziale.
- Zawiadamianie organu nadzorującego o zmianach Statutu oraz zmianach we władzach, zgodnie z Prawem o Stowarzyszeniach.
- W przypadku rozwiązania się Stowarzyszenia przeprowadzenie jego likwidacji zgodnie z Art. 36 Prawa o Stowarzyszeniach z dnia 7.IV.1989 r.
§ 10
- Członek Zarządu może być zawieszony w czynnościach lub odwołany ze składu Zarządu, jeżeli nie wykonuje przyjętych obowiązków, działa niezgodnie ze Statutem bądź w inny sposób zawiódł zaufania członków Stowarzyszenia.
- Uchwałę o zawieszeniu w czynnościach lub odwołaniu członka Zarządu podejmuje Zarząd większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Usunięty lub zawieszony członek Zarządu ma prawo odwołania się do Walnego Zebrania w ciągu 30 dni od podjęcia uchwały o usunięciu lub zawieszeniu.
Komisja Rewizyjna
§ 11
- Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3-5 członków wybieranych przez Walne Zebranie. Liczbę członków Komisji Rewizyjnej ustala Walne Zebranie.
- Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza.
- Komisja Rewizyjna działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Walne Zebranie.
- Do zakresu kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Przeprowadzanie rocznych i okresowych kontroli działalności Statutowej i finansowej Stowarzyszenia.
- Wydawanie zaleceń pokontrolnych w przypadku stwierdzenia uchybień w działalności, określenie terminów oraz sposobów ich usunięcia.
- Składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu oraz składanie wniosku o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi.
- Składanie zastrzeżeń w stosunku do działalności Zarządu, jeżeli Komisja dojdzie do wniosku, że takie działanie Zarządu może przynieść szkody Stowarzyszeniu.
- Występowanie z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania.
- Przewodniczący lub Sekretarz Komisji może brać udział w posiedzeniach Zarządu.
- Do ważności uchwał Komisji Rewizyjnej konieczna jest obecność co najmniej połowy członków. §6 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§ 12
- Członek Komisji Rewizyjnej może być zawieszony w czynnościach lub odwołany z jej składu, jeżeli nie wykonuje przyjętych obowiązków, działa niezgodnie ze Statutem, bądź w inny sposób zawiódł zaufanie członków Stowarzyszenia.
- Uchwałę o zawieszeniu w czynnościach lub odwołaniu członka Komisji Rewizyjnej podejmuje Komisja Rewizyjna większością głosów.
- Odwołany lub zawieszony członek Komisji Rewizyjnej ma prawo odwołać się do Walnego Zebrania w terminie 30 dni od podjęcia uchwały o odwołaniu lub zawieszeniu.
§ 13
W przypadku powstania w toku bieżącej kadencji wakatu w Zarządzie lub Komisji Rewizyjnej władzom tym przysługuje prawo kooptacji nowych członków spośród członków Stowarzyszenia. Liczba osób dokooptowanych nie może przekroczyć 1/3 składu władz pochodzących z wyboru.
Sąd Koleżeński
§ 14
- Koleżeński Sąd Honorowy wybierany jest przez Walne Zebranie w liczbie trzech członków. Na pierwszym zebraniu Sąd wybiera spośród siebie przewodniczącego i sekretarza.
- Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy orzekanie w sprawach między członkami Stowarzyszenia wynikających z ich działalności.
- Sąd zbiera się na wniosek członka Stowarzyszenia i ustosunkowuje się do tego wniosku w okresie 1 miesiąca.
- Sąd zamyka postępowanie wydaniem orzeczenia na piśmie przy udziale wszystkich członków Sądu.
Członkowie Stowarzyszenia
§ 15
- Stowarzyszenie składa się z członków zwyczajnych, wspierających i honorowych.
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być obywatel Polski spośród rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych, mający pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie pozbawiony praw publicznych który podpisze deklarację o przystąpieniu do Stowarzyszenia, zobowiązując się do przestrzegania zasad prawnych i ideowych określonych Statutem.
- Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne i prawne, które zadeklarują współpracę ze Stowarzyszeniem.
- Członkami honorowymi mogą być osoby fizyczne szczególnie zasłużone w przeszłości dla Kresów Wschodnich jak i w obecnej rzeczywistosci wg uznania przyjętego każdorazowo Uchwałą Walnego Zebrania Stowarzyszenia.
- Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia na podstawie deklaracji zgłoszenia, popartej przez dwóch członków zwyczajnych.
Prawa i obowiązki członków
§ 16
Członkowie zwyczajni i wspierający są zobowiązani:
- Dbać o rozwój i osiąganie celów Stowarzyszenia.
- Przestrzegać postanowień Statutu i uchwał Władz Stowarzyszenia.
- Brać czynny udział w pracach Stowarzyszenia.
- Regularnie opłacać zadeklarowane składki członkowskie.
§ 17
Członkowie zwyczajni mają prawo:
- Wybierać i być wybierani do władz Stowarzyszenia oraz uczestniczyć w Walnych Zebraniach z głosem stanowiącym.
- Korzystać z pomocy Stowarzyszenia w realizacji zadań statutowych.
- Zgłaszać postulaty i propozycje wobec władz Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający i honorowi mają prawo udziału w zebraniach, bieżących pracach Stowarzyszenia, zgłaszania postulatów, wniosków i uwag dotyczących działalności Stowarzyszenia. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają czynnego i biernego prawa wyborczego oraz głosu stanowiącego na walnym zebraniu.
Utrata członkostwa
§ 18
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- Pisemnego oświadczenia członka o wycofaniu się lub rezygnacji z udziału w pracach Stowarzyszenia,
- Wykluczenie przez Zarząd w następstwie działania sprzecznego z zasadami ideowymi Stowarzyszenia, jego Statutem albo nie licującego z godnością członka Stowarzyszenia,
- Skreślenie przez Zarząd z listy członków następuje na skutek nie płacenia składek członkowskich przez okres co najmniej 12 miesięcy,
- Utraty osobowości prawnej członka,
- Rozwiązania Stowarzyszenia,
- Zgonu członka.
Członkowi wykluczonemu przez Zarząd przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania w terminie 30 dni od daty doręczenia Uchwały o wykluczeniu.
Majątek i fundusze Stowarzyszenia
§ 19
- Na majątek Stowarzyszenia składają się nieruchomości, ruchomości oraz fundusze.
- Na fundusze Stowarzyszenia składają się:
- Wpisowe i składki członkowskie,
- Darowizny, zapisy, spadki,
- Dotacje na realizację zadań zleconych,
- Dochody z majątku i imprez,
- Dochody z własnej działalności gospodarczej,
- Odsetki od kapitałów,
- Inne wpływy.
§ 20
- Pisma i dokumenty dotyczące praw i obowiązków majątkowych podpisuje Prezes lub jego zastępca oraz skarbnik.
- Inne pisma wymagają podpisu prezesa i sekretarza lub innego członka Zarządu.
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 21
Zmiany statutu Stowarzyszenia wymagają uchwały Walnego Zebrania Członków podjęte większocią 2/3 głosów przy co najmniej 1/2 uprawnionych do głosowania i zatwierdzone przez władzę rejestracyjną.
§ 22
- Rozwiązanie się Stowarzyszenia może nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zebrania podjętej większocią 2/3 głosów przy obecności co najmniej 1/2 uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, zaś w drugim bez względu na ilość obecnych członków.
- Uchwała o rozwiązaniu się Stowarzyszenia określa tryb likwidacji oraz cel na jaki ma być przeznaczony majątek. Jeżeli Walne Zebranie nie podjęło takiej uchwały o przeznaczeniu majątku, orzeka Sąd zgodnie z Art. 38 i 39 Prawa o Stowarzyszeniach.
- Walne Zebranie wyznaczy likwidatora, który po zakończeniu prac, sporządza sprawozdanie i przedstawia organowi rejestrującemu wraz z wnioskiem o wykreślenie z rejestru stowarzyszeń.
KONIEC
Warszawa dn.29.04.1996r.
wersja ostateczna zatwierdzona 04.06.1996r.