Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
Utraciliśmy gorącego patriotę

powiększ W dniu 9 czerwca 2008 roku odszedł na wieczną wartę inż. Jerzy Szymański, współzałożyciel i pierwszy Prezes naszego Stowarzyszenia.
Urodził się 25 października 1920 roku jako syn osadnika z osady Kuchczyce w powiecie Nieśwież. Przed wojną kształcił się w Wilnie i Warszawie. Był mieszkańcem bursy w Domu Osadnika w Warszawie przy ulicy Myśliwieckiej. Po II wojnie światowej jako ceniony inżynier zajmował odpowiedzialne stanowiska na budowach w kraju i za granicą. Odznaczony orderem Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi i innymi odznaczeniami resortowymi. W czasie ostatniego naszego światowego zjazdu rodzin osadników wojskowych otrzymał jako pierwszy medal "Dziedzictwo Kresów Wschodnich". Będąc na emeryturze pracował społecznie, między innymi jako radny Warszawy.
Był gorącym patriotą Kresów Wschodnich i kontynuatorem tradycji osadniczych. Na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia jednogłośnie wybrany jego pierwszym Prezesem. Przeżywając ciężką i przewlekłą chorobę nie przestawał wspierać naszej działalności jako Prezes Honorowy.

Utraciliśmy wspaniałego kolegę i człowieka. Z głębokim żalem żegnamy naszego Prezesa.
Cześć Jego Pamięci!
Wyrazy szczerego współczucia składamy Rodzinie.

Designed by M.Sz.