Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
Pielgrzymka na Białoruś i Litwę szlakiem wielkich Polaków i polskiego dziedzictwa

Widok na drugi brzeg Niemna ze skarpy zamkowej w Grodnie Uchwała VI. Światowego Zjazdu zobowiązała Zarząd Stowarzyszenia do organizowania co dwa lata zbiorowych wyjazdów na Kresy Wschodnie, to jest w roku w którym nie odbywa się Światowy Zjazd.
Po raz pierwszy przystąpiliśmy do organizacji wyjazdu autokarem na Białoruś i Litwę. Nie mając doświadczenia w tej dziedzinie skorzystaliśmy z pomocy Biura Turystycznego "Reytan Tour", które załatwiło wynajęcie autokaru, sprawy paszportowo-wizowe oraz zatrudnienie przewodników na Białoruś i Litwę. Nam przypadł w udziale chyba najtrudniejszy problem nabór kandydatów na wyprawę. Kwestia o tyle ważna, że stopień wykorzystania miejsc w autokarze ma wpływ na koszty ponoszone przez uczestników wyjazdu. Uporaliśmy się z tym problemem w sposób zadawalający, ponieważ chętni do uczestniczenia w wyjeździe na Kresy zgłosili się licznie. Wiele osób pokonać musiało rozliczne trudności żeby przybyć na miejsce zbiórki z odległych stron Polski. Z dużym uznaniem pragniemy wymienić: Barbarę Ursyn-Niemcewicz przybyłą z Rudy Śląskiej, Wandę Jerzykiewicz i jej prawnuczkę z Jeleniej Góry, Adama Drozda z Raciborza, Bożennę Kacpurę z Ciechanowa oraz Lidię Czyżewską i Marię Kopycińską z Lublina.
W naszej wyprawie uczestniczyli także członkowie innych stowarzyszeń i patriotycznych środowisk kresowych: Łucja Grabowska, Mariola Indyka, Bogusław Gajdamowicz, Cezary Pleskacz, i inni.
Szybko nastąpiła pełna integracja wyprawy za sprawą kultury osobistej uczestników i ich jednakowego umiłowania do polskiego dziedzictwa na Kresach Wschodnich.
Podczas pięciodniowej wyprawy zwiedziliśmy wiele interesujących, historycznych miejsc, przemierzając trasę: Brześć, Kobryń, Mereczowszczyznę, Kosów Poleski, Różanę, Nowogródek, Lidę, Wawiórkę, Wasiliszki Stare, Jezioro Świteź, Baranowicze, Hruszówkę, Kleck, Nieświerz, Mir, Zaosie, Bogdany, Żydomlę Lerypol, Sawalówkę, Grodno, Druskienniki, Wilno, Ponary i Troki.
W początkowym zamyśle zamierzaliśmy zamieścić w KRESOWYCH STANICACH szczegółowe sprawozdanie z naszej wyprawy-pielgrzymki, ale zrezygnowaliśmy z takiej formy relacji, ponieważ istnieją dostępne przewodniki turystyczne i opisy w internecie. Zwłaszcza, że Janusz Szuba filmował przebieg wycieczki i wykonał kilkaset zdjęć. Płyty z filmem i zdjęciami dostępne są w sekretariacie Stowarzyszenia.
Postanowiliśmy więc publikować impresje uczestników naszej wspólnej wyprawy na Kresy. Na stronach KRESOWYCH STANIC (42) zamieszczamy pierwsze artykuły. Zachęcamy także innych uczestników do podzielenia się z nami swoimi najbardziej interesującymi, wzruszającymi wrażeniami.

Antoni Tomczyk

Zobacz galerię zdjęć z wyjazdu na Kresy >>>

Designed by M.Sz.