Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
CZAS JESIENNYCH WSPOMNIEŃ

Szybko przeminęła piękna polska jesień, urzekająca babim latem i bogactwem pastelowych barw opadających liści, nastały już pochmurne dni i spadł już pierwszy śnieg. Tymczasem długie zimowe wieczory, spędzane w zaciszu domowym, sprzyjają wspomnieniom o wydarzeniach najświeższych i tych, okrytych nieco mrokiem historii.
Nie tak dawno braliśmy udział w uroczystościach związanych z 89. rocznicą odzyskania niepodległości, po 123 latach niewoli pod zaborami. Ważnym akcentem obchodów było awansowanie na kolejny stopień wojskowy i wyższe stanowisko służbowe ofiar zbrodni ludobójstwa, dokonanych na polskich jeńcach Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa. Wśród wyróżnionych byli także osadnicy wojskowi, zmobilizowani w 1939 roku, którzy nieszczęśliwie trafili do sowieckiej niewoli.
Wielu osadników wojskowych Kresów Wschodnich bestialsko zamordowano w różnych miejscach podczas wkraczania Armii Czerwonej na polskie ziemie. Ginęli jako osoby cywilne za to, że przed laty byli żołnierzami Józefa Piłsudskiego i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wydaje się, że Ich tragiczną śmierć należy również uhonorować w podobny sposób. W dniach 1 i 2 września 2007 roku uczestniczyliśmy w bogatym programie VI. Światowego Zjazdu Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich. Spotykaliśmy przyjaciół i dawnych sąsiadów, gawędziliśmy podczas biesiady i uczestniczyliśmy w uroczystościach „zewnętrznych”, na które rozwoziły nas autokary. To były bardzo piękne dni, pełne wzruszających chwil.
W bieżącym numerze kwartalnika, który nazwaliśmy „pozjazdowym”, większość miejsca poświęcamy relacjom ze zjazdu, chcemy przypomnieć uczestnikom ważniejsze wydarzenia, a Czytelnikom, którzy w zjeździe uczestniczyć nie mogli, pragniemy opisać jego przebieg. Zjazd był filmowany kamerą Stowarzyszenia przez Tomka Szubę (prawnuka osadnika), w następstwie czego zostały opracowane relacje filmowe na płytkach DVD oraz muzyczne na CD. W „Naszych sprawach” piszemy obszerniej na ten temat.
W „pozjazdowym” numerze publikujemy także artykuły o dotychczasowej wspomnieniowo-historycznej tematyce: Antoniego Lenkiewicza, Elżbiety Ciszewskiej, Józefa Jankowskiego, Wandy Myśliwiec-Sułkowskiej i innych. Większość artykułów stanowi kontynuację wcześniej drukowanych odcinków.

Redakcja

Designed by M.Sz.