Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
RADOŚĆ Z KOLEJNEGO SPOTKANIA

Dwa lata czekaliśmy na kolejny VI Światowy Zjazd Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich. Czekaliśmy by znów spotkać dawnych sąsiadów, przyjaciół rozproszonych w różnych krajach świata, by wspominać pionierską pracę na Kresach naszych przodków, własne dzieciństwo, tragedie wojenne i powojenną tułaczkę.
Dla Zarządu Stowarzyszenia i komitetu organizacyjnego, był to czas wypełniony dziesiątkami spotkań, uzgodnień, telefonów zmierzających do tego by uczestnicy Zjazdu doznali pełnej satysfakcji i odnieśli radość z kolejnego spotkania.
W trzecim numerze KRESOWYCH STANIC, zamieszczamy wykaz wszystkich uczestników dotychczasowych Zjazdów. W następnym – czwartym numerze, znajdzie się wykaz uczestników obecnego VI Zjazdu.
Wewnątrz numeru Czytelnicy znajdą artykuły poświęcone rzeziom na ludności polskiej Wołynia, dokonanym przez ukraińskich ludobójców spod znaków OUN-UPA-SB, których największe nasilenie rozgrywało się w dniach 11, 12, 13 lipca 1943 roku.
Zamieszczamy również obok stałych pozycji takich jak: „Kalendarium polskich zmagań z Rosją Sowiecką w latach 1939-1989”, redagowane przez dra Antoniego Lenkiewicza, czy przedruku artykułów z przedwojennego pisma „Osadnik”, dalsze wspomnienia o życiu na osadach i deportacjach na Syberię.
Oczekujemy, że podczas Zjazdu podjęte będą ważne uchwały, pomocne w dalszej działalności Stowarzyszenia.
Zatem do zobaczenia na Zjeździe!
Czytelnicy, którzy nie będą mogli przybyć na Zjazd znajdą w czwartym numerze KRESOWYCH STANIC obszerne sprawozdanie z jego przebiegu.

Redakcja

Designed by M.Sz.