Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
SPOTKAMY SIĘ NA ZJEŹDZIE

W radosnym nastroju oczekujemy otwarcia jubileuszowego V. Światowego Zjazdu Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, które nastąpi 10 września 2005 roku.
Znów będziemy spotykać dawnych sąsiadów z osad na Kresach, długoletnich przyjaciół i tych, których poznaliśmy na poprzednich Zjazdach.
Program Zjazdu zapowiada się bardzo ciekawie. Obrady plenarne pierwszego dnia będą uatrakcyjniane przez Zespół "Prawnuki", prowadzony przez Zofię Rosińską oraz występami Warszawskiego Chóru "Polonia".
Najbardziej uroczystym i oczekiwanym momentem Zjazdu będzie odsłonięcie i poświęcenie Pomnika ku czci Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, ufundowanego ze składek darczyńców, którzy po utracie Kresów rozproszyli się w różnych krajach świata.
Warszawa przygarnęła bezdomnych obrońców ojczyzny, wyrażając zgodę na posadowienie Pomnika naprzeciw kościoła p.w. Św. Stanisława Kostki, jako wyraz wdzięczności za ich udział w Bitwie Warszawskiej, która uratowała Stolicę i całą Europę przed zalewem cywilizacji bolszewickiej.
Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu Pomnika, będziemy mieli okazję zwiedzić Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki, a także Muzeum Powstania Warszawskiego. Obydwa muzea są dla zwiedzających ważną lekcją historii. Przejmujący jest końcowy bilans Powstania, w którym poległo 16-17 tysięcy powstańców (kwiat młodzieży), ponad 200 tysięcy mieszkańców, a miasto zostało zamienione w morze gruzów.
KRESOWE STANICE też obchodzą swój cichy, skromny jubileusz, bowiem oddajemy w ręce Czytelników już trzydziesty numer kwartalnika. Jest to nasz wspólny sukces, możemy istnieć i rozwijać się dzięki wiernym Czytelnikom, którzy nas wspierają i nadsyłając własne artykuły uczestniczą w redagowaniu KS. Przywiązujemy dużą wagę do utrzymywania łączności z Czytelnikami, gdyż Ich wspomnienia i relacje, jako materiał źródłowy, posiadają wielką wartość historyczną.

Redakcja

Designed by M.Sz.