Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich jest kontynuatorem
Centralnego Związku Osadników Wojskowych powstałego w marcu 1922 roku
Strona główna Historia osadnictwa wojskowego Historia Stowarzyszenia Nasza działalność KRESOWE STANICE
Pomnik Osadników Sztandar Adresy i kontakty Wydawnictwa i pamiątki Archiwum Ciekawe strony
Czytaliśmy - polecamy

Tytuł: DZIENNIK PILOTA BOMBOWCA POLSKIEGO 300 DYWIZJONU BOMBOWEGO
Autor: Edward Metler
Wydawca: Łośgraf, Warszawa 2006

Nakładem wydawnictwa ŁOŚGRAF ukazał się zapowiadany wcześniej pamiętnik pilota Edwarda Metlera. W numerze 3/2004 KRESOWYCH STANIC drukowaliśmy początkowe strony dziennika. We wstępie wydawca napisał:
"Prawdziwy, prosty i piękny to dziennik, pisany na obczyźnie przez człowieka bardzo samotnego, niezbyt chyba docenianego przez swoich, ogarniętego bezgraniczną tęsknotą za Ojczyzną i Ukochaną dziewczyną. Pisze chwilami tak, jakby przeczuwał, że nie będzie mu dane do nich powrócić. Pisze krótko i zwięźle, bez upiększeń i opowieści o "bojowych przewagach", które są tak charakterystyczne dla wspomnień spisywanych po latach. Tym większa wartość jego zapisów.
5 WRZEŚNIA 1942 (sobota)
Jestem bardzo dumny, że ja uważany w Polsce za obserwatora ukończyłem w Anglii loty operacyjne jako pilot. Trzydzieści sześć lotów bojowych w czasie 200 godzin i 0.5 minut. Jestem ogromnie szczęśliwy. Brak mi teraz tylko Jej, abym mógł pokazać Jej moje odznaczenia. Właściwie jestem zawsze i ciągle sam.
Dzisiaj, po 63 latach, w setną rocznicę urodzin, za sprawą swego bratanka Mieczysława, który nigdy nie zapomniał o Wuju pilocie - kapitan Edward Metler powraca do Polski i do swojej ukochanej Marysi. Pozostanie pośród nas już na zawsze, w sposób szczególny zaś w sercach tych, którzy przeczytają ten pamiętnik.
Książkę w cenie 35 zł można zamówić w naszym Stowarzyszeniu lub kupić w Księgarni Naukowej im Bolesława Prusa przy Krakowskim Przedmieściu 7 w Warszawie.


Tytuł: POLSKIE ZMAGANIA Z ROSJĄ SOWIECKĄ 1939-1989, tom 1, 1939-1940
Autor: Antoni Lenkiewicz
Wydawca: WYDAWNICTWO - BIURO TŁUMACZEŃ, 50-550 Wrocław, ul. Wieczysta 77/33; tel./fax (071) 336-70-44, btwroclaw@op.pl

"POLSKICH ZMAGAŃ Z ROSJĄ SOWIECKĄ 1939-1989" nie musimy rekomendować naszym czytelnikom. Jest to książkowy zbiór wszystkich odcinków drukowanych w KRESOWYCH STANICACH. Chcemy natomiast bliżej przedstawić autora.
ANTONI LENKIEWICZ - dr nauk prawnych i mgr Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od r. 1994 redaktor naczelny "Wrocławskiej Gazety Polskiej". Urodził się 25.X.1934 r. w Ostrołęce jako syn Zygmunta i Janiny z Dąbrowskich. Wieloletni więzień polityczny PRL za działalność w Związku Skautów Polski Walczącej, w KPN i w NSZZ "Solidarność". Autor kilkuset artykułów o tematyce społeczno-politycznej, prawniczej, filozoficznej i historycznej oraz wielu książek biograficznych, m.in.: "Mikołaj Kopemik", "Kawalerowie Krzyża Niepodległości" (4 części) i inne. Tytuły aktualnie dostępne u wydawcy: "Walerian Łukasiński", "Józef Piłsudski", "Polacy na przełomie XX i XXI wieku tom I-V", "Typy i typki postkomunizmu", "Typy i typki postkomunizmu - ciąg dalszy", "Typy i typki postkomunizmu cześć III", "Typy i typki postkomunizmu cześć IV", "Kazimierz Pułaski (1745-1779)" / "For Your Freedom and Ours", "Naczelni wodzowie II Rzeczypospolitej", "Zapomniany pułkownik", "Weterani Powstania Styczniowego 1863 r.", "zdRADA naGMINNA m. Wrocławia", "Wielcy na Polskim Tronie", "Kawalerowie Krzyża Niepodległości w Powstaniu Warszawskim a.d. 1944".

Zachęcamy również do prenumeraty i czytania "Wrocławskiej Gazety Polskiej" - miesięcznika wydawanego od ośmiu lat o tematyce niepodległościowej, historycznej. Prenumerata możliwa jest od każdego numeru. Cena 1 egz. wraz z kosztami przesyłki 3,50 zł.

Designed by M.Sz.